30 Views

5 Adımda Yurtdışı Seyahati Planlamak

Merak Et, Bütçe Yarat, Gerçekleştir!

Seyahat, bizi güçlendirir, vizyonumuzu ve bakış açımızı geliştirir. Alışkın olduğumuz güvenli sulardan farklı dillerin konuşulduğu, çok dilli, çok uluslu topraklara giriş yaparız. Sınırlarımızı zorlar, öğrendiğimiz dilleri ve sosyalleşme olanaklarını keşfederiz.

Peki yurtdışı programı yapmak gerçekten çok kolay desem, sanırım çoğunuz bir sonraki rotanızı ve bütçenizi yurtdışına çevirirdiniz.

İşte 5 kolay adımda Yurtdışı seyahat gereklilikleri, planı ve bütçesi:

  • Pasaport edinmek-10 yıllık almanızı tavsiye ederim, kafanız rahat oluyor. Biraz pahalı geliyor başta fakat kısa süreli pasaport alınca da süresi sonunda yeniden ödediğinizde 10 yıllık bedelinden çok daha yüksek oluyor. Yaklaşık 700 TL
  • Biyometrik Fotoğraf çekmek/çektirmek-Ben kesinlikle foto kabinlerini öneririm. Fotoğraf kalitesi çok yüksek ve toplam 8 adet fotoğraf verir. 2 adet büyük boy ve 6 adet küçük boy. Siz yinede kendi ihtiyaçlarınıza göre karar verin. Yaklaşık 20 TL
  • Konsolosluk randevusu için gerekli evraklar yazımı buradan inceleyebilirsiniz. Konsolosluk bedeli yaklaşık 60 euro ve seyahat sigortası ile aracı kurum bedeli 30 euro, randevuya gidiş geliş yol parası 20-50 ₺ arası diye düşünebilirsiniz.
  • Konaklama günlük yaklaşık 25-50 euro-kiralanabilir apartman dairesini 4 kişi paylaştığında…airnbn, booking.com vb. siteleri öneririm.  Uçak, gidiş dönüş yaklaşık 200 euro.
  • Günlük gıda 25 euro; alışveriş-bütçenize bağlı fakat kendim konaklama, yemek ve alışveriş için günlük 120 euro belirlemiştim.

 

 

Toplamda 650 euro gibi bir bütçeyle, örneğin Parise gitmek mümkün, bu İtalya, İspanya, İngiltere, Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri için geçerlidir. Amerika, Japonya, Avustralya ya da Uzak Doğu seyahati planlıyorsanız uçak bileti biraz daha pahalı olabilir.

Kısaca 3-4 günlük bir seyahati, toplam minimum 3500 TL  maksimum 5000 TL gibi bir bütçeyle  yurtdışında gerçekleştirebilirsiniz. Yeni yerler görmenin hazzı hiçbir şeye benzemez. Tarihin ara koridorlarına, enfes mimarileriyle arzı endam eyleyen tüm görkemleri yapılara bizzat dokunarak sürüklenebilirsiniz.  Öte yandan şehirlerin ara sokaklarında kaybolmak, metro hatlarını çözmeye çalışmak ve nihayetinde akşam yorgunluktan yatağınıza atlayıp sızmak gerçekten paha biçilemez harika duygulardır.

ipucu: bir yıl boyunca her gün 10 ya da çıkarsa 20  tlyi bir kenara harcamamak üzere biriktirirseniz yurtdışı seyahatinizin bütçesini gerçekleştirmiş olursunuz.

bons voyages!

😀

Bunları da Okumak İsteyebilirsiniz