7 Views

8 Adımda Daha Dijital Olabilmek: Youtube, Instagram, Twitter…

Vlog ve Ötesi

Dijitallik konusunda kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Bugün milyonlar Youtube, Instagram, Twitter gibi kanallarda inanılmaz vakit harcıyorlar. Zaman zaman TV programlarından daha fazla zaman harcanıyor bu kanallarda. Facebook’da herkes bir şeyler paylaşabiliyor, bunu bir tık öteye taşımaya ne dersiniz?

Özellikle videolar en çok izlenen kaynaklar. Hala okumayı tercih eden kitle biraz azınlıkta kaldı gibi…

Dijitalliği yakalamak, zamana meydan okumak ve bu dijital arenayı ben de anlamak istiyorum diyorsanız. Bu konuda düzenlenen atölyeler tam size göre.

Ben son 5 yıldan bu yana kendi dijital pazarlama girişimlerimi yönettiğim için doğal bir süreçle dijitalliği enine boyuna öğrenerek işlerime dahil ettim. Bugün Dijital Pazarlama, Web Sitesi ve E-Ticaret Siteleri konusunda danışmanlık hizmeti sunuyorum. Ve aynı zamanda dijitallik konusunda herkesin doğru bir şekilde bilgilenebilmesi için Sosyal Medya Atölyeleri düzenliyorum.

 

Gelelim 8 Adımda Nasıl Daha Fazla Dijital Olacağımıza:

  • Tüm dijital pazarlama kanallarını aynı anda öğrenmeniz zor olacaktır. Öncelikle en çok öğrenmek istediğiniz sosyal medya mecrasını belirleyin. Örneğin bu Youtube Kanalı açmak ise öncelikle bu konuda iyi olan kanalları izleyerek çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Neler yapıyorlar, hangi kamerayla çekim yapıyorlar, ışık, ses, kostüm, planlamayı nasıl yapıyorlar bu konuları araştırabilirsiniz.
  • Fotoğraf ve video çekmek temel kurallarını öğrendiğinizde çok da zor değil. Basit kullanım kurallarını öğrenmeye çalışın. Örneğin Işık nereden gelmeli, optimizasyon nedir? Hızlı ve yavaş çekim nedir gibi.
  • İngilizce diline hakimseniz, bu kanalların resmi sitelerinde yer alan dökümanları okuyarak başladığınızda her adımı not almalı ve hemen pratik yapabileceğiniz birkaç çekim gerçekleştirmelisiniz. Yanlış yapmaktan çekinmeyin, herkes deneme-yanılma yöntemiyle öğrenir. Eğer ingilizceniz iyi değilse, Youtube’da yer alan türk kanallardan nasıl başladıkları ve nelere dikkat ettikleri ile ilgili videoları araştırın. Ya da düzenlediğim atölyelerden birine isminizi yazdırın.
  • Video çekmek için çok şey satın alacağınızı sanmayın, evinizde yaratacağınız bir ilham köşesi ve ışık çalışması video çekmek için harika bir atmosfer olacaktır. Önce elinizdeki kaynakları değerlendirin ve minimum bütçe ile video çekin.
  • Bir gününüzü Story edin/ Hikayelendirin: Vlog Çekmek. Başta zor gelse de aslında en basit video çekimi, her zaman elinizde olan kamerayı yolda yürürken kendinize çevirmek ve anlatmaktır. Ne hissediyorsanız.
  • Kendinizi daha iyi ifade edebilmek ve sesinizi kontrol edebilmek için sesli kitap okumayı deneyin.
  • Ekranda kendiniz olun, böylece özgüveniniz daima yerinde olacaktır. Unutmayın mükemmel sunum yoktur, sizin en iyiniz vardır. Yani en iyi versiyonunuza zamanla ulaşmaya çalışın.
  • Facebook hesabınızdan tüm aileniz, ve tanıdıklarınızla videolarınızı paylaşın ve geri bildirimlerini isteyin.

İşte bu kadar!

 

Son olarak, en son Youtube videoma göz atın, beğenin ve kanalıma hemen abone olun 😍🎯🙌

Herkese dijitallik yolunda başarılar diliyorum.

Sevgiler,

Aylin

 

 

Bunları da Okumak İsteyebilirsiniz