39 Views

Haftalık Gıda Hazırlığıyla Sağlıklı Kalmanın 5 Kolay Yolu

1.Koruyucu kaplar almak : Cam kilitli ya da tupperware gibi kaplarda haftalık sebzelerinizi önceden yıkayarak hazır etmek (mevsim salatalarınız için maydanoz, nane,taze soğan, kırmızı lahana) . bezelye, havuç, soğan, enginar, bazı otları, soyarak derin dondurucuda saklamak, etleri bölümlere ayırarak derin dondurucuda haftalık depolamak- aylık değil. Saklamak yerine, haftalık market alışverişleri yaparak, 1 haftalık saklamak en doğru çözüm oluyor. Tüketilmeyen bir şey kalmıyor. Tabii mevsimlik sebze ve bazı etler hariç. Mesela yazdan bakla yada barbunya bezelye depolamak, domates salçalıklar soslar hazırlamak her zaman iyi bir fikirdir. Kışı harika geçirmemizi sağlar.

kendinize haftada bir evde hazırladığınız mis gibi gözleme, mantı ziyafeti çekmek süper olacaktır.

kilitli buzdolabı poşetleri ile buzdolabında  1 haftalık sebze meyve bekletmek.

dolma içleri hazırlayarak sadece yaprak ya da biber dolma alarak, içini doldurup, tencereye pişirmeye almak.

buharda pişirmeyi keşfetmek, etlerin yanına brokoli, enginar, bezelye, patates, havuç kuşkonmaz, deniz börülcesi gibi çok faydalı sebzeleri eklemek.

Balıkları tencerede buğulama hazırlamak.

 

2.Beslenme Tablosu Hazırlamak 1 hafta boyunca her gün ne yiyeceğinizi planlamak protein karbonhidrat yağ şeker su dengesini hesaba katmak.

 

pazartesi sabah öğle akşam

salı

………..

pazar günü kendinize ev yapımı sağlıklı kurabiyeler, atıştırmalıklar apişirerek, kaliteli atıştırmalıklar tüketin. marketlerdeki endüstriyel atıştırmalıklar çok ama çok sağlıksız.

3.buzluğu aktif kullanmak gerekirse, bağımsız bir derin dondurucu satın almak.

4. her gün yeni bir tarif deneyerek aşçılık yeteneklerinizi geliştirmek. Her gün yeni bir şey öğrenmek.

5.Yaptığınız bu hazırlıkları bir alışkanlık haline getirip, market ya da çiftliklerden yapacağınız harcamaları bütçelemek ve bir aylık kaliteli evde yemek yapma bütçesi ile dışarda yediğiniz yemeklerin bütçesini karşılaştırmak.

Evde çok daha sağlıklı ve kaliteli beslendiğinizi göreceksiniz. Çoğu insan dışarda yemek yemenin bir sosyal ihtiyaç olduğunu savunur, fakat sosyallik kurslar, danslar, iş hayatı ve hobilerle ilgili etkinliklerle çok daha iyi karşılanıyor. Yemek yerken evi tercih etmek hem daha sağlıklı hem daha kaliteli hem de bütçe koruyucudur.

Bütçenizi ne kadar koruduğunuzu alacağınız notlarla görebilir ve aylık kıyaslamalar yapabilirsiniz. Mutfak için özel bir defter ya da dijital olarak tabletinizde bir not defteri ihtiyacınız olacak tek şeydir.

Daha sağlıklı ve mutlu bir Dünya için sağlıkla kalın.

 

 

 

 

 

Bunları da Okumak İsteyebilirsiniz