19 Views

İstemenin Gücü

Madde Madde 2019 İstek Listesi

Yeni yıla giriyoruz! 2019’a çok az kaldı.

Benim her yeni yıla girmeden önce hazırladığım bir liste var.

Listemde yeni yılda kendimde olmasını istediklerim, eksiklerim, hatalarımla yüzleşme, iyi yaptığım konuları geliştirme, yeni bilgiler öğrenme, daha çok okuma, yeni hobiler edinme ve kendim dışında başkalarıyla da ilgilenebilme konularında tüm aklımdan geçenleri kağıda dökerim: Sanki bir alışveriş listesi gibi…

Liste başta biraz dağınık olur ve kesinlikle muğlak bir listedir.

Ancak günün sonunda listeyi sadeleştirip, realize ederim. Bilgisayarım ve akıllı telefonumun takvimiyle senkronize edip, hani olur da planlarımı unutursam ya da tembellik edecek olursam yıl boyu bana hatırlatılmasını sağlarım. Hatırlatıcılar yüzünden listeden henüz üzerinde çalışmaya başlamadıklarımın bana vicdan azabı çektirmesi cabası olur. Gerçekte hatırlatıcıların bana dijital olarak hizmet etmesini sağlar ve her gün yeni hedeflerimi hatırlatmasını amaçlarım. Böylelikle boş zamanlarımı etkin kullanmış ve çalışmalarıma istikrarla devam edebilmiş olurum.

Kulağınıza nasıl geldi? Mantıklı mı?

İnanın işe yarıyor, sanki bir yapay zeka sizi sürekli gözetliyor gibi.

İşte ben buna kendini denetleme ve istikrarla çalışma yönetimi diyorum.

 

Gelelim bu programı hazırlayarak hayatımda neleri değiştirmeyi başardığıma.

Yeni bir dil öğrenmek istedim geçen yıla girmeden. Bunu istediğim ve kaleme alıp ölümsüzleştirdiğim için bu dileğim kesinlikle evrende karşılığını buldu ve ben bu yıl başında İspanyolca öğrenmeye başlayacağım. Tam bir yıl sürecek. İngilizce mi de bir yıllık eğitimle öğrenmiştim, aynı şekilde İspanyolca’yı da bir yıllık eğitimle öğreneceğime inanıyorum.

 

Tabii gerisi bana kalıyor, İngilizce kitaplar okuduğum gibi İspanyolca kitaplar da okumaya başlayacağım ki, bireysel çalışmalarım sonucunda başka bir dilde de hem dilbilgisi hem de konuşma becerileri anlamında iyi olabileyim.

Muzi Aşkı 😍

Aynı zamanda başka bir canlıyla ilgilenmek istedim, evcil hayvanım olsun istedim ve “vola”, hiç beklemediğim bir anda arkadaşımın yanında bulunduğum bir veterinerdeyken , yeni doğmuş  bir kedi karşıma çıktı ve annesi ölmüştü. Kediyi evlat edindim, bir nevi benim elime doğmuş oldu ve iki yıldan bu yana onu sevgiyle büyütüyorum.

Listeniz ve gerçekleştirdikleriniz böyle uzayıp gidebilir…. Bir örnek daha vermek istiyorum:

Genel kültürümü daha fazla geliştirmek istediğim için, daha fazla kültür ortamlarında etkileşimde bulunacağım bir çevre istedim- benimle aynı düşünce yapısında olan insanların dahil olduğu.  Ve kısa zamanda beni düşünsel anlamda zenginleştirecek birçok arkadaşım-fikirdaşım etrafımı sarmaya başladı ve sonrasında hem dijital hem de fiziksel kulüplere katılarak -kitap kulüpleri gibi- kendimi benimle aynı isteklerde olan insanlarla vakit geçirirken bulmaya başladım.

Bir kadın olarak yalnızca makyaj ya da kıyafetlerle ilgilenirseniz yalnızca bu konular konuşulursa etrafınızda, bu konulardan ibaret bir vizyonunuz ve ilişkiler ağınız olur. Belki bu sizi tatmin eder-bunu ancak siz bilebilirsiniz.

Fakat hem güzellik ve giyimle ilgilenip hem de daha kültürlü olmak da isteyebilirsiniz. Belki daha iyi konuşmak, ya da kendinizi daima geliştireceğiniz bir atmosferde arkadaşlıklar kurmak isteyebilirsiniz. Belki de daha dışa dönük bir kişilik geliştirip, her zamanki küçük arkadaş grubunuz dışında başka hobi grubu arkadaşlıkları da edinebilirsiniz.

Aslında kısaca imkansız diye bir şey yoktur; ne dilerseniz onu gerçekleştirebilirsiniz. Yalnızca şu önemlidir: bazı istekleriniz hemen olabilirken, bazıları zaman alabilir.

Bu daha çok hayal gücünüze ve yaratıcılığınıza kalmış bir konu. Tabii unutmamalıyız ki yalnızca istemekle olmuyor: isteklerimizin olduğu alanlarda çok fazla çalışmalı; zorluklar karşısında bahaneler üretip işlerimizi yarım bırakmamalı; inat etmeli ve zorlukların üstesinden gelmeyi de öğrenmeliyiz. Bir meydan okuma gibi görebilirsiniz bu süreci, kendinize meydan okuma! Aslında en büyük rakibimiz kendimizdir, belki bunu görebilmeyi başarmakla başlayabiliriz.

 

Benim 2019 Listemden Bazı Örnekler:

  1. Öncelikle daima sağlığımla ilgili başlarım listeme: Allahım’ın sağlığımı her yıldan daha iyi yapmasını ve önümdeki yılların geçen yıllarımdan çok daha iyi olmasını dileyerek başlarım.
  2. Her gün 20 dk yazı yazarak şiir ve hikaye kitabıprojelerim için daima idmanlı kalmak istiyorum.
  3. Youtube videolarımla her geçen gün çekim becerilerimi geliştirerek,  milyonlara hatta milyarlarca insana ulaşmak istiyorum.

diğer dileklerim bana kalsın…

Herkese önce sağlık sonra mutluluk ve harika hedeflerle dolu ve bu hedefleri gerçekleştirecek umutla, istekle, azimle çalışacağınız dopdolu yeni bir yıl, 2019 yılı diliyorum. Yeni yıl size zengin bir kocadan ziyade muhteşem bir aşk, güçlü bir kişilik, paranızı kendinizin kazanabileceği bir akıl ve bolca sağlık versin inşallah. 🙌😍🤑🤗🙏💪

Bir sonraki yazı da görüşmek üzere.

Beni aynı zamanda Youtube kanalımdan izleyebilirsiniz.

  •  

Bunları da Okumak İsteyebilirsiniz