66 Views

Kilo Verirken İstikrar Kazanmanın 10 Etkili Yolu

Denenmiş, gerçek öneriler!

Kilo vermeye karar verdiğinizde, hemen ardından bu konuda istikrarlı olmayı başarmak gerekiyor. Kimse bir başlayıp bir bırakıp, bir yap-boz misali hedef-istikrar denkleminin taraflarını bozmak istemez.

İstikrar kazanmak ve kilo vermeyi başarmak ve akabinde kiloyu korumak konusunda kendimin denediği ve kesinlikle sonuç aldığı taktik ve tüyoları paylaşmak istiyorum.

Umarım en kısa sürede başarınızı bu tüyolarla taçlandırırsınız.

Hadi başlayalım!

 

  • Haftalık yemek planları hazırlamak : Ne yiyeceğimi önceden planlamak, porsiyon kontrolü yapabilmemi sağlıyor. Haftalık yemek planları hazırlamak konusunda şu yazım da daha fazlasını bulabilirsiniz.
  • Neden kilo vermek istediğimi yazıya dökmek ve başucuma her gün görebileceğim bir yere yapıştırmak/tutturmak: Kendimi raydan çıkmak üzere hissettiğimde listeyi okuyor ve kontrolü yeniden ele alabiliyorum.
  • Aşırı yemek yeme dürtüsü ile uyarıldığımda, bunun geçici olduğunu biliyorum (yalnızca 12 dk.). Bu duyguya yenik düşmemek için kendimi hemen başka işlerle oyalıyorum. Kitap okumak, temizlik yapmak, işte bir rapor/proje daha hazırlamak, nerede olursam olayım yemek masasından erken kalkmak vb. gibi.
  • Öğün atlamanın başarı yolunda en büyük engelleyici faktör olduğunu biliyorum: Mutlaka sabah kahvaltısı yaparak güne başlıyorum, gerekirse zaman kıtlığı anlarında gece yatmadan kahvaltımı hazırlayıp uyuyorum. Öğlen yemeğimi mutlaka sabah kahvaltımdan 5-6 saat sonra yiyorum. Kan şekerimi düşürürsem, kaliteli beslensem dahi gün boyu asla doymayacağımı biliyorum. Akşam yemeğimi öğle yemeğinden 5-6 saat sonra yiyorum. Böylelikle gün boyu kan şekerimi sabit tutuyorum ve dolayısıyla ani açlık ya da şeker isteğiyle kesinlikle karşılaşmıyorum.
  • Planlı bir haftalık beslenme tablosu programını aksatırsam, sağlıksız atıştırmalıklar ve öğünleri tercih etmek işime geliyor-çünkü basit-kolay ve zahmetsiz. Oysa, her zaman planlı olmak, her zaman kaliteli ve dengeli beslenmemi sağlıyor. Sağlığım ve fit görünümüm için en doğru olanı yaparak, planlarımı aksatmadan başarıyla kilo veriyor ve verdikten sonra kilomu koruyorum.
  • Her zaman elde etmek istediğim sonucun hayali ile güne başlıyorum. Aynaya baktığımda yağlarımdan arınmış ve fit halimi gözümün önüne getirerek yansıtma yapıyorum. Böylelikle aynadaki yansımam, beynimi oraya ulaşmam konusunda programlamaya başlıyor. Her gün bu egzersizi tekrarlamak, hedefimi istikrarla korumamı sağlıyor.
  • Beni hedefimi bozmaya teşvik edecek teklifleriyle deneyen herkese ve herşeye karşı hazırlıklıyım: Teklifleri nazikçe midemin rahatsız olduğunu söyleyerek reddediyorum.
  • Yememem gereken bir şeyi yediğimde çok da fazla suçluluk duymuyorum: Gün içinde diyetimi küçük bir yaramazlıkla bozmak nasıl olsa tüm diyetimi mahvetmez, bunun bilincindeyim ve tek bir aşırı hareketimle diyeti bırakmak ya da koyverip önüme gelen herşeyi yemek duygusuna kapılmıyorum, hedefimi o ana rağmen koruyorum.
  • Sağlıklı ve pratik bir diyetle ve doğru danışmanlığı alarak, doğru öz denetimi kendimde sağlamaya programlandığımda, ideal kiloma kolayca ulaşabiliyorum.
  • Kilo verdikten sonra ve koruma yaptıktan sonra bile, yeniden kilo almaya başlarsam, her defasında daha önce öğrendiğim taktikleri uygulayarak aldığım bir kaç kiloyu yeniden verebileceğimi biliyorum. Hiçbir zaman kendimi koyvermiyorum ve yeniden-sıfırdan başlama gücünü kendimde toparlıyorum.
1

Bunları da Okumak İsteyebilirsiniz