30 Views

Konsolosluk Belgelerini Hazırlamak

Hadi Yurtdışına Gidelim!

Konsolosluk görüşmeleri, hangi amaçla gittiğinize göre değişmekle birlikte genelde benzer bir zemin arar:

Maddi anlamda ülkenize bağlı olduğunuz ve seyahat sonrası geri döneceğinizi gösterebilmeniz.

Bana her zaman çok garip gelmiştir, bu fikri her ziyaretçide göz önünde bulundurmaları, sanki biz ülkelerine yamanmak isteyen asalak canlı türleriyiz gibi, dolayısıyla itici gelirdi. Böyle bir bakış açım olduğundan mütevellit, 11 Eylül saldırılarına denk gelen bir Amerika görüşmem dışında tüm ülkelere rahatlıkla vize aldım.

Konsolosluğa genelde seyahatinizden 30-60 gün önce gidebilirsiniz. Konsolosluğa giderken yanınızda başvuru için gerekli olan tutar euro olarak getirilmelidir. Seyahat sigortası ise nakit ₺ olarak alınıyor, yaklaşık 40 ₺ alınıyor. Yanınızda hem euro hem de tl nakit bulunsun. Kadıköy Metrosunu kullanmak isteyenler Ünalan durağında metrobüse geçiş yapıp, Altunizade durağında inip, rahatlıkla yürüme mesafesinde olan VFS randevu merkezine ulaşabilirler. Şöyle ki, Altunizade de indiğinizde Kartal yönündeki (aşağıda kalan) üst geçitten karşıya geçiyor merdivenlerden aşağıya inince dümdüz ilerleyerek, sessiz ağaçlık bir yoldan geçip, yolun sonuna varıyor ve sola aşağıya doğru dönerek or.prof. fahrettin gökay caddesine doğru yeniden sola dönerek hemen solda vfs global’in küçük kapılı merkezini göreceklerdir.

Şimdi gelelim dosya hazırlama kısmına:

 

  • İlgili ülke konsolosluğuna başvurduğunuzda, size eposta ile gönderilen randevu belgesi,
  • İlgili Konsolosluk Başvuru Formu,
  • Önceden rezerve edilmiş uçak bileti (satın almanıza gerek yok-vize belli olur olmaz satın alırsınız)
  • Konaklama belgesi (booking.com ya ada tyrivago.com, tripadvisor.com gibi sitelerde ücretsiz ön rezervasyon yapabiliyorsunuz. bu rezervasyonun çıktısını alıp koyuyoruz belgeler arasına. Eğer bir aile tanıdık yanında kalıyorsanız, adres bilgilerini belirteceğiniz bir yazı hazırlıyorsunuz.
  • Biyometrik fotoğraf-küçük boy olandan, 2 adet.
  • Eğer bir toplantıya katılıyorsanız, ilgili firmadan edinmeniz gereken davetiye belgesi. Bu belgede davet eden kurum/kişini ismi, titri, adresi, telefonu ve şirketin resmi logosu ile imza kaşesi olmalıdır.
  • Şirket sahibiyseniz, vergi levhası, imza sirküleri, oda kaydı gibi belgeleri ekliyorsunuz.
  • bir firmanın çalışanıysanız, maaş belgeleriniz firmanızın yazısı, imza sirküleri vb. belgeleri ekliyorsunuz.
  • Banka hesaplarınızın son 3 aylık dökümlerini bizzat banka şubesinden imzalı kaşeli ve yetkili yöneticinin imza sürkileri dahil olmak üzere temin etmeniz gerekiyor.
  • Tapu, araba falan varsa onları da ekleyin.

İşte bu kadar. Tüm bu işleri 1 günde halledebilirsiniz. Banka hesaplarınız fazlaysa banka görüşmelerini hesaplayıp 2 güne de uzatabilirsiniz. Bu neden önemlidir, çünkü bu hazırlık sürelerine göre konsolosluk randevusunu alacaksınız.

Ben formumu doldurup gerekli evrakları öğrendiğimde 1 günde yapacağımı anladım fakat yinede herhangi bir aksiliğe karşın hazırlık için kendime 2 gün verip buna uygun konsolosluk randevumu kesinleştirdim.

Genelde 2 günde vize sonucu bildiriliyor, posta ile gönderilmesini istiyorsanız 10 euro bedeli önden alınıyor.

 

 

 

Bunları da Okumak İsteyebilirsiniz