97 Views

Oburluk Nedir Ne Değildir?

Porsiyon Kontrolü Oburluğu Önler mi?

Porsiyon yönetimi, genel kilo kontrolü, kilo verme sonrası kilo kontrolü ve kilo verme süreçlerinde çok büyük önem taşır. Çoğu zaman doyduğumuzdan fazlasını yeriz. Buna halk arasında Oburluk, ya da pis boğazlılık deriz.Peki, gerçekten oburluk ne demektir?Bir örnekle daha fazla açıklayıcı olalım. Sinemaya gittiniz ve patlamış mısır yiyeceksiniz. Küçük, orta ve büyük boy mısır seçenekleri var. Orta boy, ne küçük ne de büyük olduğundan seçilebilir bir porsiyon olarak algılanır ve o seçilir. Oysa patlamış mısırda özellikle yağ fazla kullanılarak hazırlananlarda, çok fazla kalori olduğundan ancak küçük boy beslenme programınız içinde hem doyurucu hem de kalori kontrolü için doğru tercih olacaktır.

Gıdalardaki etiketler ya da ebat sınıflandırmaları bizi ihtiyacımız olandan fazlasını tüketmeye yönlendirir. Böylece zamanla oburluk dediğimiz alışkanlıklar da ortaya çıkmaya başlar. Artık ihtiyacımız olandan fazlasını yemeye programlanmışızdır. Geçmiş olsun!

Bu hayatımız boyunca bizim için önemli bir konu olma özelliğini korur.

Çünkü herkes kilo kontrolü ister, fakat öte yandan yemek yemeyi severiz ve eğlenceli buluruz ve dolayısıyla canımızın çektiği herşeyi yemek isteriz.

Her insanın avuç içi, tüketmesi gereken bir etin büyüklüğünü gösterir. İnanılmaz değil mi? Bir mangal partisinde yediğimiz etleri, sucukları, tavukları düşününce, neden bir daha o gün içinde yemek yiyemediğimizi anlamamız zor gelmiyor değil mi?

Gün içinde uğradığımız bir kahve dükkanından aldığımız büyük boy kahveyi, pekala küçük boya çevirebiliriz, tam yağlı latteyi, pekala yarım yağlı sütle yer değiştirebiliriz, ya da yanında bol yağlı bir kek yemeyi alışkanlık yapmak yerine sağlıklı protein barları tercih edebiliriz.

Aslında bu küçük değişiklikler biz fark etmeden vücudumuz içinde organ çevresindeki yağlanmaların azaltılmasında büyük rol oynamaya başlar. 1-2 ay sonunda incelmeye başladığımızı fark ederiz.

Bu alışkanlık değişimleri yanısıra bir de yanımızda soyulmuş meyve taşımayı (çantamıza sığacak tupper marka tarzı koruyucu kaplara kivi, muz, portakal, mandalina dilimleri eklemek gibi ya da Haftalık beslenme tabloları hazırlayarak, 1 hafta içinde ne kadar dengeli beslendiğimizi anlamamız aslında hiç de zor değildir. Ve güzel yanı kendimize verdiğimiz değeri artırıcı etkisi, her gün kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar.

Önemli olan karar vermek ve bir yerden başlamaktır. Benim önümüzdeki hafta için tavsiyem, bir hafta içinde sabah öğle akşamlarınızda yediklerinizi haftalık bir program şeklinde yazmanız olacak. Bakalım ne kadar sağlıklı besleniyorsunuz.

Beslenme tablosu örneği:

Beslenme Günlükleri

Beslenme Tablosu

Not: Tabloya bir hafta boyunca yediklerinizi yazarken dürüst olun ve yaramazlıkları da ekleyin. Sonra kendiniz değerlendirmeyi yapın.

Bedeninizi koruyun, her zaman iyi hissedin.

Aylin Özmen

Bağımsız Herbalife Üyesi

 

 

 

45177217

Bunları da Okumak İsteyebilirsiniz