58 Views

Sağlıklı Beslenmek Bir Rutindir

Bir Hayat Felsefesi Olarak Sağlıklı Beslenmenin Uygulanması Dolayısıyla Yüksek Sağlık ve Enerji Elde Edilmesi

Sağlıklı bir yaşam nasıl elde edilir diye düşündüğümüzde, aklımıza gelen ilk şey beslenme ve spor olur.

Fakat, bizler ne yapmamız gerektiğini bilmemize rağmen, bahanelerin arkasına saklanmayı ve tembellik etmeyi tercih eder ve yapacaklarımızı sürekli erteleriz.

Peki, ne yapmamız gerektiğini bilirken neden tam tersini yaparız? Üstelik yapmadığımız için kendimizi kötü hissetmemize rağmen neden bir türlü harekete geçemeyiz?

Bu soruların cevabı çok karmaşık değil aslında:

Değişimden korkuyoruz. Eski kalıplara bağlı kalmak bizi mutsuz etse de kendimizi güvenli hissettiriyor.

Hayatı değişimlerle geçireceğimiz rengarenk bir lunapark gibi hissetmek yerine, karamsarlıklarla dolu, bahanelere sarıldığımız güvenli bir liman olarak algılamaktan hoşlanıyoruz.

Bununla birlikte, değişimin sonuçları sebebiyle, diğerlerinden farklı olmaktan ve dışlanmaktan da korkuyoruz. Düşünsenize, aile bireylerinin çoğu kilolu olan ve sağlıksız beslenen bir kadın, nasıl olurda incecik, bakımlı fit ve enerjik hisseder. Herkes yemekten sonra uzanıp yatarken, o spor yapmak biraz yürüyüşe çıkmak ve hareket etmek ister?

Aslında bu soruların cevabı, hayatımızın her aşamasında karşılaşacağımız bir zorluktur: Kendimiz olmak.

Evet, yalnızca kendimiz olmayı seçerek, hayatta asla yapamam dediğimiz bir çok şeyi yapabileceğimizi biliyor musunuz?

Seçimlerimizle fark yaratırken, kimseye bir şey açıklamak zorunda değiliz aslında.

Peki nasıl başlarız kendimiz olmaya?

Muhakkak ki, farklılıklarımızdan dolayı illa ki dışlanmamız gerekmediği gibi düşünerek, bakış açılarımızı değiştirerek  başlıyoruz ilk adımda.

Ve bu fikri her gün hayatımıza entegre edip, süreklilik kazanıyoruz. Bir süre sonra her gün tekrarlanan rutin, bir davranışa ve yeni bir düşünme biçimi haline gelmeye başlıyor.

Tabii, her şey bu kadar basit değil, sizi bu yolculukta sınayacak, kararlılığınızı ölçecek, bir çok zorlayıcı değişkenle karşılaşacaksınız. Zaman zaman, bir beslenme diyetindeyken, size sürekli kalorili yiyecekler sunan büyük anneniz ya da “aman boşver! ne saçma şeyler bunlar” diyen eşiniz…

Değişim için karar verdiğinizde bir günlük tutarak, değişimlerinizi ve alışkanlıklarınızı nasıl değiştirdiğinize şahit olmak isteyeceğinizden eminim; bu fırsatı kaçırmayın. Hatta eski siz ile yeni siz arasındaki farkları görebileceğiniz fotoğraf karelerinden de yararlanmak harika olurdu. Değişimin mucizesi sizi öyle çok şaşırtacak ki!

Kısacası bütünsel bir yaklaşımla, hayatınızın her aşamasını etkileyecek bir dizi alışkanlıklar silsilesi yaratıyor olacaksınız. Buna holistik bakış açısı kgeliştirmek de diyebiliriz.

Bütüncül deyince aklımıza ilk gelenler şunlar olmalı:

Bir günümü nasıl geçiriyorum?

Sabah kaçta kalkıyorum? Sabah cilt bakımı ve ağız bakımı rutinlerimizi yapıyor muyuz?

Kalkar kalkmaz neler yapıyorum? Nasıl Geliştirebilirim? 10 dk’lık bir spor egzersiz rutini ekleyebilir miyim?

Sabah kahvaltısı yapmadan dışarı çıkıyorsam, bunu nasıl değiştirebilirim? Ya da ilk iş poğaça börek yemeyi alışkanlık edindiysem, bunun farkına varmalıyım.

Aralarda, sürekli kahve ya da çay içiyorsam, bunun yerine arada yeşil çay ve bitki çaylarını da deneyebilirim.

Öğlen yemeğinde neler tüketiyorum. Vücudumuzun hastalanmamak ve kendi bağışıklık sistemini koruyabilmesi için gerekli olan, protein dengesini sağlayabiliyor muyum? Gün içinde, kilom kadar protein tüketebiliyor muyum?

Öğleden sonra ara öğünü olarak, kek, börek mi tercih ediyorum? Peki bunu sağlıklı atıştırmalıklar, meyve ya da kuru yemişlerle nasıl yer değiştirtebilirim?

Akşam yemeğimi geçiştiriyor muyum? Yoksa yine sağlıklı bir öğünle, bütüncül beslenme planımı her zaman koruyor muyum?

Akşam yatarken, cilt bakımı ve ağız bakımı rutinlerimizi yapıyor muyuz?

Gün boyunca kaç litre su içtiniz? Bunların farkındamısınız?

Vücudumuz bizim tapınağımız, biz iyiysek, hayat daha iyi, daha güzel, ve bolluk içinde.

Unutmayın kilo vermek istediğiniz de aslında ilk hedefimiz, iyi görünmek değil, daha enerjik ve sağlıklı olmayı dolayısıyla iyi hissetmeyi istememizdir. Görünüm ve fit olmak yanında hediye olarak gelir.

Herkese yeniden doğacağı bir yıl diliyorum.

Aylin Özmen

Bağımsız Herbalife Üyesi

10963

Bunları da Okumak İsteyebilirsiniz