22 Views

Şahıs Şirketi Açmak ve Tüm Adımları

Ticaret Yapmak, ya da Sahip Olduğunuz Meslek/Beceri/Yeteneklerden Ek Para Kazanmak

Ticaretle mi ilgileniyorsunuz? Kafanız hesap kitaba yatkın mı?

Hadi gelin birlikte 10 küçük adımla şahıs şirketi açmanın aşamalarına bakalım.

Şahıs şirketi, ilk defa ticarete adım atan kişilerin ilk tercihidir. Öte yandan tahmini ciro büyüklükleri ve vergi avantajları iyi değerlendirilerek şirket tüzel kişiliğine karar verilmelidir. Bu konuda harika yazılar yazan bu bloğu inceleyebilirsiniz.

Gelelim şahıs şirketi açmaya karar verenlere bütçesi, zamanı ve adımları burada:

 • İlk önce şirket adresinize karar verin, home ofis olarak da şahıs şirketi olabilirsiniz. Vergi dairesine gitmeden önce adres kesinleşmelidir, zira hangi vergi dairesine bağlı olacağınız bu adrese göre netleşecektir. Bazı adresler örneğin Kartal ilçesinde olup, sınırlardan ötürü vergi dairesi Pendik olabilir. Bu gibi sürprizleri vergi dairesinde öğreniyorsunuz. En iyisi hemen konumunuzdaki mahallede vergi levhası olan bir kişiye vergi dairesini sorup öğrenmektir. Böylelikle gidip gelme yaşamamış yorulmamış olursunuz.
 • İşinizin bir NACE kodu olmalıdır. Bu alanda daha önce çalışmış tanıdıklarınız ya da ilgili merkezlerden iş kolunuzun numarasını öğrenmelisiniz; birden fazla iş koluna sahip olabilirsiniz.
 • Vergi Harç pulu yaklaşık 30 tl, ilgili vergi dairesinde vezneye ödenir, genellikle acayip kalabalıktır, sıra beklersiniz. Saat 16 gibi vezne kapanır, ertesi güne kalmamak için sabah ya da hemen öğle arasından sonra gidilmelidir.
 • TC. Kimlik belgeniz yanınızda olmalıdır.
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odası ya da Ticaret Odasına kayıt-bunun için önce Kadıköy’deki Esnaf ve Sanatkarlar odası merkezlerinde ön kayıt yaptırmalısınız, sonra işyerinin bağlı olduğu ilçedeki esnaf odasına kayıt olacaksınız. Toplam 600 TL. NACE kodlarınız artıyorsa her bir kod için ödeme yapılmalıdır. Halk bankası ödemeleri ATM’lerinden alıyor.
 • İşiniz gereği gıda ile ilgili bir ayrıntı varsa örneğin Tarım gıda merkezinden de bir belge alınıyor yaklaşık 70 TL.
 • Fatura bastırmalısınız, kağıt ve ne güzel ki paraşüt gibi uygulamalar sayesinde dijital/e-fatura da kullanabilirsiniz.
 • Kredi kartı ile ödeme almak isterseniz, Yeni nesil yazar kasa pos satın alıp, bir bankada hesap açtırıp, posu hesaba bağlatmanız gerekecektir. Eğer taksitli satışlar yapacaksanız birden fazla banka da hesap açtırmanız gerekecektir. Ya da ödeal gibi bir uygulamayı kullanarak, hemen her yerden mobil ödemeler alabilirsiniz. (her iki seçenekte de karar vermeden önce komisyon oranlarını incelemeyi unutmayın)
 • Bir mali müşavir ile anlaşmalısınız. Bunun için bedeller yaklaşık aylık 250-500 TL arasındadır. Türmob kayıt için ve defter kırtasiye bedelleri için yaklaşık 100 tl ödersiniz.
 • Muhasebecinize temsil yetkisi için vekaletname vermek isterseniz, noterde yaklaşık 130 tl ödemesi vardır.
 • ve euroka! şirketiniz işler durumdadır ve her aldığınız ödemelerde devlete çeşitli vergi ödemeleri de aynı anda başlar, genelde ayın sonunda vergileri ödersiniz, herhangi bir bankadan ödenir. Mobil bankacılıkla rahatlıkla ödemelerinizi gerçekleştirirsiniz. KDV, Muhtasar, Stopaj bunlardan bazılarıdır. Daha detaylı bir analiz için bu adrese göz atabilirsiniz.
 • Ve tabii sigortalılık durumunuz için, ödemeleri ya siz artık kendiniz yapacaksınız. Herhangi bir bankadan ay sonunda ödenir. Daha detaylı bilgi için bu adresi inceleyebilirsiniz.

Yaptığınız her işlemde fiş kesmeyi unutmayın, unutmayın ki devletten vergi kaçırmak yüz kızartıcı bir suçtur!

Ticarette bol kazançlı günler olsun inşallah.

🙂