47 Views

Spora Başlamaya Niyet Edenler için 5 Öneri

Spor Yapmak ve Fit Olmak Çok Ağırlık Kaldırmak Değil İstikrar İster

“Spor yapmaya zamanım kalmıyor”

“Spora gitmek için o kadar trafikte kalmak istemiyorum”…

“Spor yapmak istiyorum ama bütçem elvermiyor”

“Sporu seviyorum, evde bile yapmak istiyorum ama nasıl?”…

İnsanların sporla buluşabilmelerindeki ortak sorunlar bunlar. Bir sporcu olmama rağmen, kimi zaman ben de benzer cümleleri kurabiliyorum. Hepimiz farklıyız, herkesin farklı farklı alışkanlıkları var. Kimi insan sporsuz yaşayamazken, kimisi spor yapmamak için binbir çeşit bahane bulabiliyor, kimisi ise gerçekten spora vakit ayırabilmek için elinden geleni yapıyor. Profesyonel sporu bırakıp, her ne kadar sporun içinde bir iş kurmuş olsam da, ben bile gerçekten bana yetecek ‘’kaliteli spor’’ zamanını kendime yaratabilmekte oldukça zorlanıyorum. Günümüzün temposu sürekli artan günlük koşuşturmacasında, vücudumuza verimli zamanı ayırmak ne yazık ki gittikçe daha çok çaba gerektiriyor.

Yalnız 7’den 70’e hiç kimse için değişmemesi gerektiğine emin olduğum tek bir kural var; o da sağlıklı bir yaşam için spor yapmak gerekiyor! Spor yapmak, sadece vücudumuzun güzel görünmesini sağlamak demek değil, vücut direncimizi arttırmak ve ileriki yaşlarda karşılaşabileceğimiz olası sorunlara karşı tedbirimizi almak demek!

Bu yüzden en önemlisi zihinsel olarak kendinizi bu başlangıca hazırlamanız. Çünkü spor konusunda elinizdeki en büyük iki kaynağımız beynimiz ve bedenimiz! Beyninizin istediği ve bedeniniz onun komutlarına uyduğu her yerde sporlu bir yaşam sürebilirsiniz.

Harekete kolay bir başlangıç için size hayatınızın her anına katabileceğiniz birkaç ipucu vermek istiyorum. Ofiste masa başında çalışırken, basit esnetme egzersizleri yapabilirsiniz. Bu sayede boyun ve sırt ağrıları ile karşılaşma oranınız büyük oranda azalacaktır. Kısa mesafelerde araba kullanmak yerine tempolu yürüyüş yapmayı hatta bisiklet kullanmayı tercih edebilirsiniz; bu sayede hem ulaşımınızı sağlar hem de vücudun günlük ihtiyacı olan ter atımını sağlarsınız. Bacak bölgenizi çalıştırmak içinde en etkili günlük egzersiziniz asansör yerine merdivenleri kullanmak olabilir… Kısacası her an her yerde küçücük değişikliklerle hayatınıza hareket katmanız mümkün…

Bir mat ve su şişesi ile evde de rahatlıkla spor yapabilirsiniz.

 

Fitness Programına Başlamak İsteyenler için 5 Öneri

  • Üç gün kardiyo aktivitesi, diğer iki gün güç egzersizi şeklinde bir planlama yapmak kaydıyla; haftada beş gün, en az 30 dakika egzersiz yapmaya özen gösterin.
  • Egzersizlerinizi karma haline getirin ve programınızı çeşitlendirin. Her seferinde aynı egzersiz programını uygularsanız, bedeniniz bir süre sonra bu rutine alışır ve sonuç alamamaya başlarsınız.
  • Etkili bir şekilde egzersiz yapmanız önemlidir. En bilinen egzersizleri doğru bir şekilde yaptığınızdan emin olun.
  • Bir program size kolay gelmeye başladığında hızını değiştirin. Aşılacak yeni hedefler bulmaya devam edin.
  • Youtube içinde pilates’ten yogaya ve göbek dansı ritmik hareketlerine kadar geniş bir yelpazeyi bulabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Motivasyon

İnsanlar egzersizi genellikle başladıkları hevesle sürdüremezler. Bu bakımdan, motivasyonunuzu canlı tutmak için birkaç ipucu faydalı olabilir.

  • Yağsız kas kütlesini artırmak için biraz direnç antrenmanı yapın. Bu egzersizler sayesinde fitness planınızı daha verimli hale getirebileceksiniz.
  • Eğer kardiyo egzersizlerinden sıkılıyorsanız işin içine biraz eğlence katın: Sevdiğiniz bir müziği açın veya arkadaşınızla birlikte çalışın.
  • Kendinizi biraz zorlamak ve rutininizi çeşitlendirmek için HITT (“high intensity tactical training”) deneyin.

Fitness veya kilo kontrolü sorunlarıyla karşılaştığınızda planınızı gözden geçirmenin ve temel ihtiyaçlarınızı karşılayarak hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak dengeli bir plan yapmanın zamanı gelmiş demektir. Kendinizi mutlu hissettiğiniz fitness seviyesine ulaşmak bir yarış değildir. Bu nedenle dengeli olmanın önemini unutmamalısınız.

 

Samantha Clayton Herbalife Global Sporcu Performansı ve Fitness Eğitimlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı

Bunları da Okumak İsteyebilirsiniz