464 Views

Vücut Kitle İndeksi (BMI) Nedir? Değeri Ne Kadar Gerçekçidir?

Sonucunuz Normal Aralıkta Çıksa Dahi Sağlıklı Olmayabilirsiniz!

Vücudunun kontrolünü ele al!

BMI – Vücut Kitle İndeksi: Aslında Eksik Bir Gösterge!

Vücut Kitle İndeksi (BMI) vücudunuzdaki yağ seviyesinin en iyi bilinen ölçümüdür. Hesaplamak kolaydır: ağırlığınızı boyunuzun karesine bölün. Sonuç size düşük kilolu, normal kilolu, fazla kilolu veya obez olup olmadığını gösteren bir değer sunar.

Bununla birlikte, genel sağlığımızla ilgili bir kanıya varabilmek için, yalnızca tekil VKİ verisine dayalı sonuç çıkarmak için çok da aceleci olmamak gerekiyor. Gerçekte, VKİ bireysel düzeyde çok da güvenilir değildir.

VKİ neden eksik bir sonuçtur? Yalnızca boy ve kilo değerleriyle elde edilen bir sonuç, bir çok diğer değişkeni görmezden geliyor demektir. Ortalama bir boy ve aktif olmayan bir yaşam stili olanlar için VKİ makul bir gösterge sunabilir. Ancak, insanların vücut tipleri çok farklıdır. Birçok kişi için VKİ vücut yağ yüzdesini doğru olarak göstermez. Örneğin, uzun insanlar genellikle kısa insanlara göre yüksekliklerine orantılı olarak daha ince olurlar. Bu nedenle, VKİ’leri gerçek vücut yağ yüzdesinden daha yüksek çıkabilir. VKİ’lerine dayanarak, öyle olmasalar bile aşırı kilolu olarak görülebilirler. Değerin diğer ucunda, daha kısa insanların vücut yağ yüzdesine göre, sahip olduklarıdan daha düşük bir VKİ değerine sahip olabilirler.

Vücut Kitle İndeksi kasları hesaba katmaz. Kas yağdan daha ağırdır. Bu nedenle, çok düşük bir yağ yüzdesine sahip olmasına rağmen, bir vücut geliştiricisi obez olarak sınıflandırılabilir. İnce ve çok az kasları olan bir kişi, VKİ’ne göre aşırı kilolu olmadığını düşünebilir. Ancak, sağlıksız bir miktarda vücut yağına sahip olabilir.

Spor salonuna gitmeye karar verdiğinizi düşünün. İlk ayda hemen yağ kaybediyor olabilirsiniz, ancak VKİ’nizde herhangi bir değişiklik görmüyor olabilirsiniz, hatta değeriniz yükseliyor olabilir. VKİ’nizin tekil sonucunun size söylemediği şey, aynı zamanda kas kazanıyor olmanızdır. Belirli bir disiplin sonunda, değişik bir sonuç görmemek, hatta değerinizde artış görmek çok moral bozucu olabilir.

Sözün kısası, BMI vücut yağ tipleri arasında ayrım yapamaz. Örneğin Visseral yağ (iç organlara ait yağ), cildinizin altındaki yağdan daha büyük bir sağlık sorunudur. Sağlığınızı değerlendirirken, yağınızın yüzde kaçının visseral (iç organ yağlanması) olduğunun bilinmesi önemlidir.

Aktif bir yaşam stili metabolik yaşınızı düşürür. Uzun yıllar biyolojik yaşanızdan genç gösterebilirsiniz.

Peki ya daha sağlıklı sonuçlar nasıl elde edilir? Sağlıklı bir kiloda olup olmadığınızı değerlendirmek için daha detaylı ölçümlere ihtiyacınız var. En azından vücut yağ yüzdesini bilmeniz iyi değerlendirmeler yapmanızı sağlar. Toplam vücut yağınızın ne kadarının visseral (iç organ yağlanmasından) oluştuğunu bilmek de iyi olur. Tam olarak, kas kütlenizin de bilinmesi önemlidir. Ve gerçekten tam bir resim istiyorsanız, kemik kütlesini ve vücut su seviyenizi ölçmek de iyi bir fikir olacaktır.

Tüm bunları bir Tanita Vücut Kompozisyon Monitörü kullanarak ölçebilirsiniz. Bunun için merkezimizi ziyaret etmeniz yeterlidir. Üstelik, ücretsiz ölçüm sonuçlarınızı hemen alabilirsiniz. Tanita, vücudunuza küçük bir elektrik akımı gönderir (endişelenmeyin, hissetmezsiniz). Bu uygulama yukarıda belirtilen tüm değerleri ölçmek için izin verir. Kas kütlesine ve vücut yağ yüzdesine bağlı olarak, bir fizik değerlendirmesi bile sağlar. Bu size hangi vücut tipine sahip olduğunuzu, VKİ’den çok daha doğru bir şekilde anlamanızı sağlayacaktır. Bu, sağlığınızı izlemenizi ve yaşam tarzınızda olumlu değişiklikler yaptığınızda ilerlemeyi görmenizi sağlar.

Bunları da Okumak İsteyebilirsiniz