51 Views

Yeni Yıla Girerken En Çok Tekrarlanan Beslenme Hatalarına Dikkat

Yeni Yıla Girerken de Bakış Açısı Fark Yaratır!

Yılbaşı gecesi, uzun süre yemekten mahrum bırakılmışcasına bir tavır içine girip, yaramazlığımızın boyutunu sürekli artıran bir davranış biçimiyle sofraya oturuyor ve nihayetinde oburluk yapmanın sonucunda, şişkinlikle sofradan kalkıyoruz. Ertesi günse bağırsak problemleriyle yüz yüze kalıyoruz.

Peki Yılbaşı gecesi nasıl beslenmeli ve her sene aynı hataya düşmekten nasıl korunabiliriz?

Proteinli bir kahvaltıyla güne başlayın:

Proteinli bir kahvaltı bir bardak protein shake (F1), ya da peynirli omlet, ya da klasik kahvaltı tabağı (2 dilim tahıllı ekmekle tüketilen peynir, birkaç zeytin, 1 yumurta ve bol yeşillik ve domatesle hazırlanmış detoks tabağımız) olabilir.

Böyle bir kahvaltıyla güne başlamak, gün boyu vücudumuzun şeker seviyesini dengede tutacak ve ani açlık atakları yaşamamızı engelleyecektir, ve hatta daha fazla zararlı karbonhidrat (işlenmiş karbonhidratlar_poğaça,simit,börek gibi) tüketmemizi engelleyecektir.

Yılbaşı Sofrasında:

İlk seçiminiz yarım kase çorba olabilir.

Genelde bolca hazırlanan çeşit çeşit mezelerden uzak durmanız mümkün değilse, hepsinden değil ama en çok sevdiklerinizden küçük porsiyonlarda alarak, yanında bol salata ve su tüketebilirsiniz.

Hemen arkasından avuç içiniz kadar et ve yanında çok az pilav tercih edebilirsiniz.

Ve en önemlisi yediğiniz herşeyi sakince, iyice çiğnedikten sonra yutmanızdır. Sindiriminizin nasıl saat gibi iyileştiğine tanık olacaksınız.

Yemekten hemen sonra hareket etmeli ve hemen oturup uzanmamalısınız. Muhakkak sofrada 2-3 bardak su tüketmeli ve hemen ardından 2-3 bardak daha su tüketmelisiniz.

Hamurdan hazırlanmış şerbetli tatlılar yerine sütlü ve meyveli tatlıları tercih ederek sofra keyfinizi sonlandırabilirsiniz.

Küçük bir sır: Eğer ansızın, iştahınızda bir patlama hissederek masadaki herşeyi silip süpüreceğinizi hissederseniz, şöyle bir geriye doğru yaslanın, midenize vereceğiniz ağırlığı ve sıkıntıyı yine kendinizin çekeceğini düşünün ve yavaşlayın. Beynininize gönderdiğiniz bu mantık sinyali anında oburluk isteğinizi sonlandıracaktır.

Deneyin ve test edin 🙂

Harika bir yeni yıl diliyorum.

Aylin Özmen

Bağımsız Herbalife Üyesi

2211

Bunları da Okumak İsteyebilirsiniz